Sprej na řetěz – máme výtěze!

Špičkový prej na řetěz motocyklu

Sprej na moto řetez

Hledal jsem nejlepší sprej na mazání řetězu svého nového motocyklu Yamaha FZ8. Prošel jsem různé odborné diskuze, doporučení výrobců maziva, doporučení výrobců motocyklů a ani po půldenním bádání jsem neměl na toto téma jednotnou odpověď. Byl jsem zklamán. Tolik času to vzalo a výsledek nula. Možná je jedno čím to máznu, říkám si. Nebýt gumových částí v řetězu, asi se na to vyprdnu a vezmu první, co se na řetězu udrží. Ale červíček pochybností pořád vrtal a vrtal. Inu tedy dobrá. Ponořím se do problému ještě jednou.

Udělal jsem si seznam všech největších výrobců maziva. Tady je důležité upozornit na dva body. Musí to být výrobce, protože spousta velkých hráčů na trhu – divili by jste se kteří to jsou – jen pře prodává nějaké míchané produkty, kterým ani nerozumí. A druhý bod, musí to být specialista na maziva. Ono je potřeba si uvědomit, že vyrobit olej je trošku něco jiného než vyrobit mazivo. A vyrobit kvalitní mazivo ve své fabrice už znamená, že věcí co vyrábí a také pro jaký účel to dělají. A světe div se, výsledek mě docela překvapil.

Znáte značku Molykote? Určitě jste o ní neslyšeli? Molykote je značka koncernu Dow Corning zabývající se výrobou maziv pro nejnáročnější průmyslové aplikace (extrémní teploty, tlaky, vysoké otáčky a další extrémy které obecně mazivu nesvědčí). Já o ní také nikde moc neslyšel, to je dáno tím, že pracuje v jiném segmentu. Nedodává napřímo konečným zákazníkům ale pracuje s OEM výrobci a velkými průmyslovými aplikacemi.

No vida máme značku teď sehnat konkrétní produkt speciálně určený jako sprej na mazání řetězu motocyklu, říkám si že teď už je to brknkačka a já mám vyhráno. Najdu si katalog, mrknu na produkty pro mazání řetězu a řetězových převodů a koukám jako blázen. Molykote vyrábí deset produktů pro mazání řetězů. A jsem v pytli, říkám si. Mazání řetězů olejem, mazání řetězů tukem, pro velký teplotní rozsah nebo odolný vodě či s dobrou penetrací, s přísadou MoS2 nebo PAO, pro suchý povrch nebo bez zápachu či s malou těkavostí?

Tak si uděláme nový seznam které produkty pro mazání řetězů Dow Corning vyrábí. Všechny jsou pro použití na kov, podle všeho je pro nás motorkáře nejdůležitější první skupina mazání tukem, ta druhá – mazání olejem je spíše pro průmyslové řetězové převody.

Mazání řetěžů tukem – tyto produkty rozeberu podrobněji níže

  • Molykote 1122 – odolný proti vymývání vodou, pro velké rychlosti (+10 až +160 °C)
  • Molykote MKL-N – pro velké rychlosti s dobrou penetrací (-25 až +150°C)
  • Molykote P-40 – dobrá přilnavost, odolnost vodě (-40 až +230°C)
  • Molykote D-321 R – dlouhodobé mazání (-180 až +450°C)

Mazání řetězů olejem

  • Molykote M-30 – vysoké teploty s MoS2 (-180 až +450°C)
  • Molykote M-55 Plus – extrémní zatížení s MoS2 (-180 až +450°C)
  • Molykote L-1428 – malá těkavost a žádný zápach (-10 až +200°C)
  • Molykote L-1468 FG – velký teplotní rozsah, PAO, pro potravinářský průmysl (-50 až +120°C)
  • Molyktoe S-1500, S-1501, S1502, S1503, S1504 – běžné mazání řetězů (-40 až +250°C)
  • Molykote Metal Protector Plus – ochrana před korozí, suchý povrch (-40 až +250°C)

Molykote 1122

pro mazání řetězů s dutými články vybavenými mazacím čepem, používá se také pro ozubené převody a otevřené převody. Odolnost vůči vysokému tlaku, vysoká ochrana před opotřebením, extrémní přilnavost, vodě vzdornost. Složení: syntetický olej, tuhá maziva, anorganické zahušťovadlo, látka na zvýšení přilnavosti

Molykote MKL-N

s obsahem tuhých maziv dispergovaných v rozpouštědle je používán k mazání řetězů. Je kompatibilní s většinou O-kroužků a těsnících materiálů a nabízí výbornou mazavost při náročném použití řetězů. Dobrá pronikavost, přilnavost, ochrana proti opotřebení, odolnost vůči korozi, dlouhodobě stabilní. Složení: minerální olej, inhibitory, látka na zvýšení přilnavosti, tuhá maziva, rozpouštědla.

Molykote P-40 a Molykote D-321 R – tyto mají velmi dobré parametry jako inhibitory koroze, vysoké zatížení odolnost stárnutí, odolnost vymývání vodou atp. Ale chybí jim jedna důležitá složka pro zvýšení přilnavosti. Tyto tedy nejsou pro náš účel vhodné a z výběru je odstraňuji.

No vida a máme dva finalisty Molykote 1122 a Molykote MKL-N. Nedokážu se rozhodnout který z nich je pro mazání řetězu motocyklu lepší. Kupuji tedy oba dva s tím, že je otestuji v reálném provozu. Jako první zkouším MKL-N. Hned jak se vrátím z moto výletu ze Slovinska, napíši své poznatky. Držte mi palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*